najdłuższy tunel kolejowy, świat, lista

Najdłuższe tunele kolejowe na świecie

Obecnie światowe tunele kolejowe nieustannie są budowane i oddawane do użytku. Wśród nich jednak znajdują się takie, które mierzą nawet kilkadziesiąt kilometrów długości. Jakie więc są najdłuższe na świecie?

Lista najdłuższych tuneli kolejowych na świecie

Tunele były budowane na dwa tysiące lat przed naszą erą. I choć wówczas nie znano ich możliwości komunikacyjnych, to dzisiaj postęp technologiczny oraz zapotrzebowanie na nie nieustannie idą do przodu. Są stale budowane coraz to nowsze obiekty, które wciąż zachwycają pod wieloma względami. Wśród nich znajdują się również najdłuższe tunele kolejowe na świecie!

najdłuższy tunel kolejowy, świat, lista

Tunel bazowy Świętego Gotarda w Szwajcarii

 

Najdłuższy tunel kolejowy na świecie znajduje się w Szwajcarii i jest to tunel bazowy Świętego Gotarda, który mierzy aż 57 kilometrów. Od rozpoczęcia budowy do oddania go do użytku minęło aż 17 lat, jednak dzisiaj jest on najdłuższym obiektem tego typu na świecie. Posiada dwie równoległe nitki, która połączone są szybami tuneli technicznych. Łączny czas przejazdu przez tunel wynosi około 17 minut. Każdego dnia przejeżdża przez niego ponad 300 pociągów – zarówno towarowych, poruszających się z prędkością 100 kilometrów na godzinę, jak i pasażerskich, jadących przez tunel około 200 kilometrów na godzinę. Tunel Świętego Gotarda skraca drogę między Zurychem a Mediolanem o prawie dwie godziny i zmniejsza ruch tranzytowy.

Tunel Seikan w Japonii

Drugim pod względem długości tunelem kolejowym na świecie jest Tunel Seikan w Japonii. Jest on krótszy od obiektu szwajcarskiego o 3 kilometry. Co ważne, wcześniej to on był najdłuższym na świecie. Dzisiaj ten tytuł przypada mu jednak w kategorii tuneli podmorskich, bowiem odcinek wynoszący 23 kilometry długości całkowitej ciągnie się pod pod cieśniną Tsugaru, która łączy Morze Japońskie oraz Ocean Spokojny.

Eurotunel w Wielkiej Brytanii

Trzeci najdłuższy tunel na świecie to Eurotunel brytyjsko-francuski o długości ponad 50 kilometrów, który łączy Wielką Brytanię z Francją. Jest on jednocześnie najdłuższym tunelem w Europie.