Kilka wiadomości odnośnie przetworów owocowych.

Wraz z wakacjami rozpoczyna się czas na produkty sezonowe. Dorastają truskawki, później wiśnie, maliny oraz czereśnie. W lesie przytrafiają się coraz to sporzej czernice. Zaś my łakniemy ocalić ich smak na długi okres czasu. Dobrym pomysłem jest zamrażanie owoców. Zachowują one wtenczas większość swoich witamin oraz wartości. Będziemy mogli je użytkować do dekoracji ciast oraz deserów, wykorzystywać jak substrat dań, sporządzać z nich kompoty oraz sosy. Wyłącznym negatywem jest owo, że po rozmrożeniu plony tracą dużo na wyglądzie.

przetwory owocowe

Odmienną opcją na przechowywanie owoców i utrzymanie ich smaku na miesiące zimowe są przetwory owocowe. Z niemalże wszystkich owoców zdołamy produkować konfitury oraz dżemy. Przygotować jesteśmy w stanie je standardowo poprzez scalanie z cukrem i wielogodzinne pichcenie w celu odparowania dżemu. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie w fabrykacji konfitur substancji żelujących. Konserwują one własne konfitury i zezwalają na zastosowanie niewielkiej ilości cukru, niż w wypadku tradycyjnego smażenia przetworów.
Innym sposobem na podtrzymywanie owoców miesiącami zimowymi jest zamykanie ich w słojach wraz z zalewa. Mogą to być zalewy słodkie, jak przykładowo kompot z wiśni lub gruszki w syropie cukrowym, a także wytrawne, z owego najczęstrze są śliwki w zalewie octowej. Kluczowe ich wykorzystanie to wszelkiego wariantu przystawki, a także jak uzupełnienie do potraw mięsnych. Nie można tu nie uwzględnić jeszcze owocowych nalewek, które miesiącami zimowymi grzeją oraz pomagają uchować nasze zdrowie w właściwej kondycji.

W związku z dużą dostępnością na rynku przyrządzanie domowych dżemów owocowych staje się coraz mniej wzięte. Przede wszystkim z racji na czasochłonność produkcji. Na początku trzeba dobrze oczyścić i wysuszyć słoiki, potem umyć oraz odszypułkować lub wypestkować owoce, następnie czeka nas długie gotowanie. W końcu dochodzi jeszcze pasteryzacja, ażeby całkowity trud nie poszedł na marne. Pomimo tych wszelkich negatywów wskazane jest ofiarować trochę naszego cennego czasu. Bowiem ileż satysfakcji dostarcza spożywanie swoich własnych konfitur, zwłaszcza gdy posiadamy małe dzieci, które pragniemy bronić przed szkodliwą chemią w pokarmach.